Jakość materaca ma znaczenie

Sen jest bardzo ważny dla ludzkiego organizmu. Kiedy my sobie smacznie śpimy nasz organizm pracuje. Regeneruje się oraz nabiera sił na kolejny dzień i kolejne wyzwania. Bez snu nie da się przeżyć. Ma on ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne ale także psychiczne człowieka.

Dlaczego sen jest tak ważny ?

Snu potrzebuje nasz organizmowi do regeneracji. To podczas niego „naprawiają” się komórki w naszym ciele. Jeżeli nie będziemy się wysypiać to nasza sprawność fizyczna jak i psychiczna gwałtownie spadnie. Zarówno ciało jak i mózg będą wycieńczone. Jeżeli chcemy sprawnie funkcjonować koniecznie musimy zadbać o zdrowe i odpowiednio długie spanie..

Czy można nie spać?

Sen to naturalna potrzeba ludzkiego organizmu. Nie można z niej całkowicie zrezygnować. Tak jak człowiek nie potrafi żyć bez jedzenia i picia tak nie da rady przeżyć bez snu. Z braku snu nasz organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Dopada nas ogromne zmęczenie, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować. Nasz organizm po paru nieprzespanych nocach bez naszej zgody będzie się wyłączał na kilka sekund lub minut. Będziemy zasypiać niekontrolowanie, bez świadomości tego. Konsekwencje tego mogą być tragiczne w skutkach np. wypadki drogowe.

Jakość snu ma ogromne znaczenie.

Na to, że budzimy się wypoczęci i pełni energii do działania ma wpływ nie tylko długość snu ( optymalna 7-9h), ale także jego jakość. Wpływa na nią wiele czynników, a oto kilka najistotniejszych:
– temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy oraz jakość powietrza ( wcześniej przewietrzone pomieszczenie. Optymalna temp. 18 stopni)
materac ( powinien być odpowiednio dobrany)
– odpowiednie odżywianie i picie przed snem ( nie jemy przed samym snem oraz nie pijemy kawy)
– rezygnacja z niektórych czynności przed zaśnięciem ( tablet, telefon)
– stałe godziny snu
– naturalne „wspomagacze snu” ( ciepłe mleko, kojąca kąpiel, melisa).

Ważne na czym śpimy

Wygodny i odpowiednio dobrany materac to podstawa dobrego wysypiania się. Podczas snu nasze ciało znajduje się przeważnie w jednej pozycji. Aby nasz kręgosłup odpoczął musi być w odpowiedniej pozycji, która będzie możliwa tylko przy odpowiedniej twardości materaca. Nie może on być dla nas ani za miękki ani za twardy. Jeżeli w pozycji leżącej nasz kręgosłup jest w naturalnej prostej pozycji ( nie wygina się w żadną stronę góra – dół) to materac jest odpowiedni dla nas. Jak to sprawdzić. Najlepiej na żywo. Teraz wiele sklepów posiada wystawki. Materace są tam dostępne do przetestowania, aby klient mógł dobrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Na materacu nie warto oszczędzać, gdyż poprawia on jakość naszego snu, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. A na zdrowiu nie można oszczędzać. Dlatego warto zainwestować w dobry jakościowo i odpowiednio dobrany do siebie materac, który posłuży nam przed dłuższy okres czasu. A spanie na nim będzie to będzie dla nas czysta przyjemność.