Dlaczego co raz więcej mężczyzn jest bezpłodnych ?

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Szukając przyczyn problemów z zajściem w ciążę, trzeba zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka pytań;
Jakie czynniki powodują, że jednym udaje się bez problemu zajść w ciążę a innym się nie, pomimo starań?
Czy prowadzę zdrowy tryb życia? i wreszcie najważniejsze Co powoduje niepłodność u mężczyzn?
Czynników mogących wpływać na prokreację jest wiele, do najpopularniejszych należą:
– Używki.[
Palenie tytoniu, znacznie obniża jakość nasienia a tym samym zdolność do zajścia w ciążę.
Alkohol, spożywany w nadmiarze i wpływa na pogorszenie jakości nasienia.
Narkotyki, nie tylko twarde narkotyki, ale także kanabinoidy, upośledzają erekcje i popęd płciowy oraz pogarszają jakość nasienia.
Kofeina, nie udowodniono dotychczas niekorzystnego wpływu kofeiny zawartej w herbacie i kawie, jednak z uwagi na jej obecność także w napojach energetycznych, należy mieć na uwadze, że zwiększa ona tzw. powrót żylny, który dotyczy również żylaków powrózka nasiennego.
– Otyłość.
W tkance tłuszczowej dochodzi do odkładania się hormonów płciowych żeńskich, dochodzi również do zmniejszenia się aktywności przysadki mózgowej i gorszego pobudzania jader do produkcji plemników.
– Leki.
Stosunkowo niewielka grupa leków ma wpływ na jakość męskiego nasienia. Do grupy leków mogących wywierać niekorzystny wpływ na nasienie należą niektóre antybiotyki stosowane w długotrwałych terapia -ch, leki stosowane w chorobach układu pokarmowego, stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu, immunosupresyjne, przeciwnowotworowe, leki przeciwdepresyjne, sterydy anaboliczne.
Anaboliki szczególnie często są nieprawidłowo używane przez kulturystów, tym samy zmniejszając wytwarzanie FSH i LH, hamują wytwarzanie nasienia.
– Niektóre pestycydy i opryski stosowane w rolnictwie i metale ciężkie takie jak: benzen, ołów, rtęć.

Jak przeciwdziałać nadmiernej niepłodności u mężczyzn?

Zmiana dotychczasowego stylu życia.
To bardzo szerokie pojęcie jednak obejmujące zarówno żywienie, aktywność fizyczną, spożywanie używek i eliminację wszystkich potencjalnych szkodzących czynników, które mogą wpływać na problem niepłodności.
Samobadanie jąder
Nie jest ono co prawda konkretnie związane z zachodzeniem w ciążę, jednak rak jąder wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem, jak się sądzi. Najlepiej, przeprowadzać je samemu kontrolni w po kąpieli, kiedy worek mosznowy jest rozluźniony. Jądra powinny być gładkie i okrągłe, a znalezienie ewentualnych guzków należy wyjaśnić, udając się do urologa lub androloga.