Owrzodzenie jamy ustnej – czym jest i jak mu zapobiegać?

Wrzody jamy ustnej

Co to jest wrzód w jamie ustnej? Jest to zmiana obejmująca nabłonek i tkankę łączną umieszczoną pod nim. Występują w postaci plam w białym kolorze, są powodem dużego dyskomfortu i bólu. Wrzody powstałe w jamie ustnej utrudniają jedzenie, mówienie i powodują rozdrażnienie. Jak im zaradzić i jakie działania profilaktyczne są ważne? O tym poniżej.

Profilaktyka i leczenie wrzodów w jamie ustnej

Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia ze zmianami takimi jak pleśniawki czy afty wie, jak bardzo jest to nieprzyjemne doświadczenie. Najczęściej pojawiają się one przez brak albo nieodpowiednią higienę jamy ustnej, urazy mechaniczne oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Bardzo ważna jest profilaktyka, dzięki której jama ustna pozostania zdrowa i w świetnej formie.
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie płynem powinno być codziennością każdego, kto chce mieć nie tylko piękny uśmiech, ale również zdrowe zęby i dziąsła. Pielęgnacja zajmuje jedynie kilka minut w ciągu dnia, a jest naprawdę bardzo ważna. Powinna odbywać się każdego dnia.
Urazy mechaniczne to również często powód powstawania wrzodów w jamie ustnej. Mogą być spowodowane na przykład zbyt intensywnym szczotkowaniem. Warto wyzbyć się tego rodzaju negatywnych nawyków. Aparaty ortodontyczne i protezy zębowe również są powodem uszkodzeń mechanicznych. W tym przypadku warto zgłosić się do lekarza specjalisty, który z pewnością poleci skuteczny sposób na rozwiązanie problemu. W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego, nieocenioną pomocą jest wosk ortodontyczny, który doskonale zabezpiecza wnętrze jamy ustnej przed ostrymi elementami aparatu.
Infekcje wirusowe i bakteryjne także mogą powodować owrzodzenie jamy ustnej. Wówczas najlepszym rozwiązaniem okaże się wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie metody i środki leczenia.
Jeśli mimo zastosowania działań profilaktycznych, w Twojej jamie ustnej pojawią się wrzody, warto wybrać się do apteki. Tam znajdziesz preparaty, które przyspieszają usuwanie zmian oraz łagodzą ból.

Podsumowanie

Wrzody w jamie ustnej to z pewnością nic przyjemnego. Zmiany te są bolesne, powodują dyskomfort i utrudniają funkcjonowanie. W takim przypadku warto zastosować preparat, który można nabyć w aptece na tego rodzaju zmiany. Z pewnością warto również zastosować działania profilaktyczne, takie jak odpowiednia higiena jamy ustnej, unikanie urazów mechanicznych.