Na czym polega rehabilitacja oddechowa?

Rehabilitacja pulmonologiczna zwana również fizjoterapią oddechową to nic innego jak ćwiczenia mające poprawić płynność i wydolność oddechową. Czy można ćwiczyć w taki sposób samodzielnie?

Terapia oddechowa zalecana jest w przypadku pacjentów zmagających się z chorobami układu oddechowego oraz osobami, które były operowane w obrębie klatki piersiowej. Jednak warto wiedzieć, że ćwiczenia toru przeponowego są świetnym sposobem na zwiększenie objętości płuc i poprawienie poziomu dotlenienia całego organizmu. A to wspaniały pomysł także dla zdrowych osób.
Tlen z powietrza transportowany jest poprzez krew do wszystkich komórek i układów w naszym organizmie. Odpowiednie dotlenienie wzmacnia układ limfatyczny, odpornościowy oraz oczywiście oddechowy – na niego składa się gro organów. To nie tylko płuca, ale też przepona, tchawica, nozdrza itd..
Prawidłowe oddychanie poprawia koncentrację, wzmaga metabolizm i pozwala na lepszą pracę wielu narządów. Trenowanie tej cennej i nieoczywistej umiejętności, rozszerza naczynia krwionośne i trwale poprawia funkcjonowanie płuc. Im większa jest ich objętość, tym głębiej jesteśmy w stanie oddychać – czyli lepiej dotleniać organizm.
Nie do przecenienia jest także rozluźniająca właściwość głębokiego i poprawnego oddychania. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w uspokojeniu nerwów, a w konsekwencji ograniczeniu stresu.
Skoro wiemy już po co wykonywać ćwiczenia oddechowe, zastanówmy się jakie rodzaje ćwiczeń oddechowych będą dla nas najbardziej odpowiednie?

Relaksacyjne ćwiczenia oddechowe

Ta grupa aktywności polega na głębokim i świadomym wdychaniu i wydychaniu powietrza. Ma na celu wyciszenie i uspokojenie. Przy okazji również zwiększa pojemność płuc i poprawia dotlenienie organizmu. Relaksacyjne ćwiczenia oddechowe można uskuteczniać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do świeżego powietrza. Najprostsza forma, czyli miarowe i powolne wdychanie oraz wydychanie, nie wymagają od nas nic więcej, oprócz ustawienia się w wygodnej pozycji.

Ćwiczenia na oddychanie przeponą

Te ćwiczenia mają za zadanie wydłużenie oddechu i pogłębienie go. Może też ułatwiać utrzymanie prawidłowej postawy ciała i wzmacniać mięśnie brzucha. Oddychanie przeponowe można ćwiczyć w siadzie, na leżąco lub stojąc. Najważniejsze jest skupienie się na powolnym nabieraniu powietrza i kontrolowanie, by nasza klatka piersiowa była w bezruchu.

Ćwiczenia oddechowo-ruchowe

Ten rodzaj ćwiczeń również wykonamy w dowolnej pozycji. Prostą formą jest unoszenie ramion przy wdechu nosem i opuszczanie ich w momencie wydychania powietrza ustami. Analogicznie można postąpić ze skrętami tułowia – w tym wypadku wydech następuje w momencie prostowania sylwetki.