Sport w Tarnowie

Mimo pozostawania nieco w cieniu większego i bardziej znanego Krakowa, Tarnów jest naprawdę ciekawym miastem które ma bardzo wiele do zaoferowania w różnych dziedzinach. Przykładem tego jest sport, w którym Tarnów może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Miasto to jest kojarzone z wieloma dyscyplinami. Jedną z nich są sporty żużlowe, w których tarnowscy zawodnicy na przestrzeni wielu dekad osiągali bardzo liczne sukcesy. Dziś również dyscyplina ta jest jak najbardziej żywa i obecna w mieście. Motoryzacja.

Stadion żużlowy w Tarnowie

Żużel w Tarnowie jest uprawiany głównie na Stadionie Miejskim “Jaskółcze Gniazdo”, który znajduje się w tarnowskiej dzielnicy Mościce. Stadion służy przede wszystkim lokalnej drużynie Unia Tarnów. To właśnie jej sekcja żużlowa osiąga w tym sporcie największe sukcesy.

Stadion jest doskonale przystosowany do różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Co ciekawe, największa frekwencja w jego historii zanotowana została właśnie w czasie zawodów żużlowych, a nie piłkarskich. W 2014 roku w czasie finału najwyższej ligi krajowej w obiekcie przebywało około 25 tysięcy ludzi. Stadion jest wykorzystywany również przez inne sekcje Unii Tarnów, zatem odbywają się tu także rozgrywki innych dyscyplin.

Tarnowskie legendy żużlu

W barwach Unii Tarnów na przestrzeni dekad występowało wielu zawodników, którzy na stałe zapisali się w dziejach tego sportu w Polsce. W najnowszych czasach do najbardziej znanych postaci należą Tomasz i Jacek Gollobowie, którzy występowali w Unii Tarnów w latach 2004 – 2007, odnosząc dla klubu mnóstwo ważnych sukcesów.

Nieco wcześniej, bo w latach 1994 – 1996, a następnie 2004 – 2006 w Unii Tarnów występował także jeden z najbardziej znanych żużlowców na świecie, Szwed Tony Rickardsson. Wielokrotny mistrz Szwecji, Rickardsson miał na swoim koncie wystąpienia w różnych, bardzo prestiżowych klubach w Europie. Do dziś posiada on honorowe obywatelstwo Tarnowa, co pokazuje, że mocno zasłużył się dla tej dyscypliny w tym mieście.

Tarnów jest miastem, w którym sporty żużlowe są popularne od wielu dekad. Sekcja żużlowa Unii Tarnów powstała oficjalnie w 1957 roku, i od tego czasu nieustannie bierze udział w rozgrywkach na wysokim, ogólnokrajowym szczeblu. Wielu ludzi kojarzy Tarnów właśnie z tą dyscypliną, co doskonale pokazuje, że jest to miejsce które mocno zapisało się w dziejach tych sportów w Polsce. Obecnie na tarnowskim stadionie regularnie odbywają się różne, często bardzo prestiżowe, rozgrywki i zawody sportowe, na których można zobaczyć najsłynniejszych zawodników z całego świata.