Hotelarstwo, turystyka i sport – jakie kierunki studiów można podjąć w tych kategoriach?

Absolwenci szkoły średniej słysząc ostatni dźwięk dzwonka na korytarzach szkolnych wcale nie myślą o urlopie od nauki. Co prawda jest lżej, gdy świadectwa ukończenia szkoły trzyma się w rękach, jednak prawdziwa batalia dopiero przed nimi. Przystąpienie do egzaminu maturalnego dla jednych to czysta formalność, dla innych zaś spory balast na zestresowanych ramionach, który dopiero po wynikach zostaje zrzucony na dobre. Dla tych, którzy nie chcą się dalej edukować, twierdzą, że studia są nie dla nich, egzamin maturalny nie stanowi problemu. Gorzej dla tych, którzy marzą o danym kierunku i tylko odpowiednio zdany egzamin otworzy furtkę dla ich przyszłości. Również dla tych, którzy są niepewni tego, czym chcą się zajmować w przyszłości odpowiednio zdany egzamin będzie buforem bezpieczeństwa. Pasjonujący kierunek studiów będzie szansą połączenia „przyjemnego z pożytecznym”, czyli dzielenia pasji z przyszłą pracą. Któż nie chciałby poznać tego uczucia, że do pracy nie wstaje z przymusu, a z przyjemnością i uśmiechem na ustach!

Odpowiednio dobrany kierunek zgodnie z zainteresowaniami może przynieść wiele korzyści, szczególnie, gdy wybierze się studia z sektora hotelarstwa, sport u czy szeroko pojętego SPA. Łącząc przyjemność z korzyściami w postaci praktyk zawodowych można zyskać również coś dla siebie, tę przyjemność poczuć na własnej skórze! Zarówno ktoś lubiący kosmetykę, dobrze zjeść czy spalać kalorie znajdzie coś dla siebie. Szeroka gama kierunków w tych dziedzinach jest w stanie dogodzić nawet najbardziej wymagającemu studentowi!

Opisy kierunków związanych z pięknem i sportem- sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie!

TURYSTYKA I REKREACJA Jesteś obieżyświatem, interesujesz się geografią a najbardziej interesuje Cię aspekt podróżowania i podziwiania coraz to nowych krajobrazów to ten kierunek jest dla Ciebie. Zapotrzebowanie na usługi turystyczne od kilkunastu lat jest na niezmienionym, wysokim poziomie, a wysokość zarobków Polaków pozwala coraz to większej ilości odłożyć na mniejsze lub większe wakacje. Studiując na kierunku związanym z turystyką i rekreacją można poszerzyć swoją wiedzę o wiadomości związane z ukształtowaniem świata, różnymi strefami klimatycznymi i ich pozytywach oraz atrakcjami, które czekają podróżników w danych szerokościach geograficznych. Jest to kierunek pokrewny z geografią, ale nie tylko. Absolwent kierunku będzie posiadać wiedzę z zakresu marketingu usług turystycznych, bezpieczeństwa w turystyce, organizacji ruchu turystycznego oraz podstaw kartografii i topografii, by bezpiecznie przewodniczyć i pilotować wycieczki po całym globie. Osoby kończące ten kierunek mogą szukać miejsca zatrudnienia w hotelach, biurach podróży, lotniskach, ośrodkach wypoczynkowych i innych miejscach wypoczynku prywatnego i zorganizowanego.

GASTRONOMIA I SZTUKA KULINARNA To najpyszniejszy kierunek studiów, jaki kiedykolwiek student mógł sobie wyobrazić! Jeśli jesteś osobą, dla której kuchnia jest jak drugi dom, spędzasz mnóstwo czasu testując i sprawdzając nowe przepisy a także kusisz się na eksperymentowanie w kuchni- to kierunek dla Ciebie! Z racji tego, że jedzenie jest nieodłączną częścią człowieczeństwa, zapotrzebowanie na gastronomię już od jej początków nie maleje. Podczas studiowania na tym kierunku, z pewnością poszerzysz swoje umiejętności o potrawy kuchni regionalnej (z pewnością są regiony, o których nie masz bladego pojęcia), tradycyjnej oraz tej orientalnej. Poznasz także kuchnię z chemicznego punktu widzenia, składu produktów żywnościowych a także zapoznasz się z zasadami żywienia człowieka. Dodatkowo, po ukończeniu tych studiów możesz prowadzić własną placówkę gastronomiczną. Absolwent tego kierunku może ubiegać się o zatrudnienie jako szef kuchni, kucharz, kelner, barman oraz kierownik placówki gastronomicznej.

KOSMETOLOGIA Dbanie o zdrową skórę, pielęgnowanie jej i stosowanie licznych zabiegów kosmetycznych jest synonimem piękna. Zainteresowanie kultem piękna, najnowszymi trendami w kosmetyce czy umiejętną walką z problemami skóry tworzy przekonanie, że kosmetologia to kierunek dla Ciebie. O ile piękno i dbanie o własne ciało to nie jedyne ścieżki rozwoju dostępne podczas studiów. Kierunek ten jest pokrewny naukom medycznym, dlatego zyskuje się wiedzę z zakresu chemii, biologii oraz fizyki. Dodatkowo studenci uczą się praktycznego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych i upiększających, a dodatkowo diagnozują stany skóry, prawidłowo odczytują składy kosmetyków i ich zastosowanie oraz samodzielnie wykonują receptury kremów i maści leczniczych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie można znaleźć w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach odnowy biologicznej, firmach zajmujących się produkcją kosmetyków czy doradztwem w danej dziedzinie.

WYCHOWANIE FIZYCZNE Jeśli jesteś człowiekiem, dla którego aktywność fizyczna to drugie JA, a zdrowe odżywianie, kult ciała i ćwiczenia fizyczne są dla Ciebie czymś, o czym mógłbyś czytać bez przerwy, to właśnie wychowanie fizyczne jest kierunkiem skrojonym na Twoją miarę! Wychowanie fizyczne jest kierunkiem łączącym wiele nauk, z których każda ma odzwierciedlenie w przyszłej pracy. Zakres tych nauk to: anatomia- nauka o człowieku, czyli podopiecznego, z którym przyjdzie nam pracować, biochemia- nauka o procesach przebiegających podczas aktywności fizycznej, biomechanika- jak optymalnie wykorzystać ruch, ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne czy teoria sportu, gry i zabawy ruchowe a także metodyka wychowania fizycznego. Wszystkie te dziedziny są potrzebne, by w swojej przyszłej pracy wykorzystywać wiedzę z pozyskanego zakresu. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako trener personalny, nauczyciel wychowania fizycznego, trenerzy i specjaliści w AZS.

Jakie przedmioty należy wybrać, aby móc uczestniczyć w rekrutacji na ww. kierunki?

W zależności od uczelni wyższej, na którą chcemy aplikować pakiet przedmiotów potrzebnych do wzięcia udziału w rekrutacji będzie się różnić. Najczęściej w przedmiotach punktowanych wymienia się: biologię, chemię, matematykę, język polski, język obcy nowożytny, fizykę/geografię. Dodatkowo, wychowanie fizyczne wymaga egzaminu sprawnościowego z dyscyplin takich jak: pływanie, bieganie i rzut kulą.
Ważnym jest, aby przed egzaminem maturalnym zdecydować jakie przedmioty są potrzebne przy rekrutacji, aby skupić się na osiągnięciu wymaganego poziomu. Najlepiej przedmioty pisać na poziomie rozszerzonym, aby podczas rekrutacji liczyć wynik nawet podwójnie. Wyższy wynik maturalny wiąże się z wyższym wynikiem podczas rekrutacji i w konsekwencji zajęcie wyższego miejsca na liście rekrutacyjnej. Przygotowania do egzaminu maturalnego najlepiej zacząć w klasie maturalnej, by usystematyzować wiedzę potrzebną do osiągnięcia wysokiego procenta podczas egzaminu.

POWODZENIA MATURZYŚCI!