Ćwiczenie Justice Sword Wojsko

W maju 2021 roku odbyło się ćwiczenie taktyczne z obszaru wojskowego o nazwie Justice Sword. Całe wydarzenie miało miejsce w Centrum Szkolenia Bojowego w Smardan – poznaj informacje o wydarzaniu. Ćwiczenie było przeznaczone dla żołnierzy VIII zm. PKW Rumunia.

280 Brygada Zmechanizowana w Rumunii na czele z dowódcą 282 batalionowej grupy bojowej koordynowała cały projekt. Defender Europe 21 to projekt realizowany w ramach ćwiczeń taktycznych w Rumunii, a ćwiczenie Justice Sword to jedno z działań taktycznych wykonywanych w jego ramach.
Wraz z rumuńskimi żołnierzami ćwiczyli polscy żołnierze. Ćwiczenia bojowe obejmowały zabezpieczanie wzmocnienia sił wojskowych nową pomocą sojuszniczą na terytorium państwa członkowskiego Sojuszu. Europa od wielu lat jest testowana pod względem bezpieczeństwa. Częste zmiany w sytuacji bojowej wymuszają na wojsku sprawdzanie różnych taktyk obronnych i zabezpieczających. Tak samo dzieje się w Ameryce.
W ramach taktycznych ustawień można było prześledzić scenariusze defensywne. Kompania piechoty zmotoryzowanej PKW Rumunia wraz z pododdziałami rumuńskimi z 26 batalionu piechoty “Czerwonymi Skorpionami” ćwiczyli szereg działań taktycznych, ogniowych oraz obronnych, w celu stworzenia sobie warunku=ów do kontrataku w czasie trwania szturmu ogniowego. Atak wrogiego państwa miał zostać powstrzymany, a następnie żołnierze mieli za zadanie zaatakować bataliony obcego państwa.
Całość wydarzenia to blisko 2000 jednostek żołnierzy i 250 jednostek sprzętu, czyli od piechoty, przez jednostki zmotoryzowane, po czołgi i oddziały artyleryjskie i przeciwlotnicze, mogły ćwiczyć się w Defender Europe 21.
Całe przedsięwzięcie wojskowe było pokazem umiejętności wojskowych w zakresie nowych strategii taktycznych w ramach Defender Europe 21. Całość bojowa wskazuje na możliwość odparcia ataku, bez jej wcześniejszego przewidywania. Żołnierze pokazali, że prawdopodobna wojna nie będzie miała okazji zrobić spustoszenia w kraju, ponieważ szybko zmieniająca się sytuacja bojowa, nie wprawia żołnierzy w żaden chaos. Ćwiczone taktyki i scenariusze pokazały myślenie generałów Wojska Polskiego oraz Wojska Rumuńskiego.