Olej odgumowany w żywieniu zwierząt hodowlanych

Żywienie zwierząt hodowlanych- olej odgumowany

Żywienie zwierząt hodowlanych jest procesem który wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia. Zwierzęta które hodowane są na mleko lub mięso, potrzebują nie tylko codziennej porcji jedzenia, ale dodatkowo należy dostarczać im wielu składników odżywczych i mineralnych. Hodowcy bardzo często sięgają po różne produkty, które maja na celu wspomaganie żywienia. Bardzo dobrym wyborem będzie w takiej sytuacji olej odśluzowany który zawiera wiele cennych właściwości. W tym artykule opiszemy jak wykorzystać produkt jakim jest olej odszlamowany w żywieniu zwierząt hodowlanych. Przedstawimy zalety jakie wynikają z wyboru tego produktu i włączeniu go do codziennej diety w swojej hodowli.

Olej odgumowany

Olej poddany obróbce jest to produkt który powstaje w procesie odgumowania właśnie, które również bywa nazywane odśluzowaniem, odszlamowaniem lub degummingiem. Proces ten ma na celu oddzielić, a następnie usunąć z oleju fosfolipidy. Dzięki takiej obróbce otrzymujemy odżywczy olej, który idealnie sprawdza się do natłuszczania pasz dla zwierząt hodowlanych. Zawartość jednonienasyconych kwasów w oleju odgumowanym może wynieść nawet 26 procent, natomiast wielonienasyconych, to nawet 60 procent. Dodatkowo w oleju tym można znaleźć antyoksydanty, duże ilości białka oraz aminokwasy. Odgumowany olej cechuje bardzo dobry smak, zwierzęta chętnie konsumują pasze z dodatkiem tego produktu. Stosowanie oleju pozwala na mniejsze zużycie pasz z jednoczesnych zachowaniem prawidłowego przyrostu masy ciała zwierząt hodowlanych. Warto również dodać, iż olej odśluzowany działa również natłuszczająca na skórę zwierząt, chroniąc ją przed wysuszaniem, a co za tym idzie przed różnego rodzaju podrażnieniami.

Olej odgumowany- podsumowanie

Jeżeli zależy nam na wartościowych dodatkach do pasz dla zwierząt hodowlanych, to z pewnością warto sięgnąć po olej odgumowny. Produkt ten zawiera jednonienasycone oraz wielonienasycone kwasy, które są niezbędne w prawidłowym żywieniu zwierząt. Olej dostarczy wielu witamin, minerałów oraz białka, które uzupełni zapotrzebowanie na energię potrzebną do właściwego wzrostu zwierząt. Oczywiście zbilansowana dieta to podstawa i pomimo iż stosowanie oleju pozwala na zmniejszenie użycia ilości pasz, to jednak nie wolno dopuścić, aby zwierzęta przyjmowały mniej pokarmu niż jest zalecane. Jeżeli chodzi o przechowywanie oleju odgumowanego, to jest on dostarczany w specjalnych beczkach i nie trzeba go przelewać do innych pojemników. Dawkowanie produktu uzależnione jest od gatunku zwierząt i należy pamiętać, aby nie podawać za dużo jak i za mało oleju odgumowanego. W pierwszym przypadku mogą wystąpić problemy trawienne, w drugim ilość dostarczanych składników odżywczych w oleju po prostu będzie zbyt niska. Wspomagając szybszy przyrost masy ciała, olej działa również ekonomicznie, ponieważ zwierzęta które szybciej osiągają właściwą masę ciała, mogą zostać szybciej sprzedane lub ubite. Czy warto wspomagać żywienie zwierząt hodowlanych olejem który został odgumowany? Z całą pewnością warto!