Wskazówki na wędrówki w zimne dni

Trudne warunki podczas górskich pieszych wycieczek nie są związane tylko z zimową porą roku. W zależności od miejsca zamieszkania i trasy wędrówki tak naprawdę o każdej porze roku możesz spotkać się z niskimi temperaturami, które mogą sprawić, że Twoja podróż stanie się mało komfortowa lub, co gorsza, narazi Cię na poważne obrażenia lub chorobę. Aby wycieczka była bezpiecznym, satysfakcjonującym doświadczeniem, zapoznaj się z istotnymi wskazówkami na temat wędrówek w chłodne dni, szczególnie w dziedzinach takich, jak właściwa odzież i sprzęt, odpowiednie jedzenie i nawodnienie oraz urazy i choroby wskutek wychłodzenia.

 

Aby zapewnić sobie wygodę podczas wędrówki w chłodne dni, ważne jest, aby nosić na sobie odpowiednią odzież, a także nosić przy sobie odpowiedni sprzęt.
Ubieraj się warstwowo. Najlepiej korzystać z trzyczęściowego sposobu ubierania się. Warstwa najbliżej skóry powinna skutecznie odprowadzać pot z dala od skóry; celem warstwy środkowej jest ochrona przed zimnem, natomiast warstwa zewnętrzna ma chronić przed wiatrem i wilgocią. Celem takiego systemu ubierania się jest możliwość elastycznego zakładania i zdejmowania warstw odzieży podczas wędrówki, aby twój organizm był nieprzegrzany i nieprzemarznięty podczas zmieniających się warunków. Zatrzymywanie się i przebieranie może być uciążliwe, ale naprawdę ważne jest, aby pozostać suchym. Zmoknięcie w zimny dzień może prowadzić do hipotermii.
Powiedz nie bawełnie: kiedy bawełna zamoknie, wyschnięcie zajmuje bardzo dużo czasu, co może sprawić, że poczujesz się wilgotny, zimny i nieszczęśliwy. Warstwy syntetyczne i wełniane schną znacznie szybciej i odciągają pot od skóry.

Przykryj swoją skórę: każda skóra, która jest narażona na niskie temperatury i zimny wiatr, jest podatna na odmrożenia. Zadbaj o nos, policzki, uszy, palce u rąk i nóg.
W przypadku dłoni spróbuj nosić lekkie lub średnie rękawiczki polarowe pod wodoodpornymi rękawiczkami lub rękawiczkami. Dobrym pomysłem jest również przyniesienie dodatkowej pary rękawiczek polarowych, które trzymasz w plecaku na wypadek, gdybyś miał mokre. Możesz rozważyć również zakładanie rękawiczek, które mają możliwość odsłaniania końcówek palców lub zakrywania ich w chłodniejszych warunkach atmosferycznych.

Do stóp używaj dobrze dopasowanych skarpet syntetycznych lub wełnianych. Grubsze skarpety zapewniają lepszą izolację, ale upewnij się, że nie powodują zbyt ciasnego dopasowania butów, co może zakłócić krążenie. Ważne jest również, aby stopy były suche, dlatego noszenie dodatkowej pary skarpet do przebrania jest dobrym pomysłem. Noś wodoodporne buty, jeśli będziesz wędrował po śniegu, a jeśli wędrówce towarzyszą bardzo niskie temperatury, możesz potrzebować butów z wbudowaną izolacją. Dla nosa i policzków możesz wypróbować specjalnego kołnierza lub maski na twarz. Dla uszu wystarczy czapka zimowa lub opaska.

Unikaj ciasnych ubrań: zbyt ciasne paski do zegarków, mankiety rękawiczek, getry i buty mogą powodować słabe krążenie, co może zwiększyć ryzyko odmrożenia. Upewnij się, że ubrania i sprzęt są odpowiednio dopasowane.
Zapewnij sobie dodatkowe źródło ogrzewania. Istnieją rozmaite wkładki termoaktywne, które ogrzewają stopy lub dłonie korzystając z energii znajdującej się w specjalnej ładowarce. Jeśli masz skłonność do przemarzania stóp lub dłoni to rozwiązanie może ochronić cię przed odmrożeniami.Noś czapkę: możesz stracić ciepło przez czubek głowy, więc załóż czapkę zimową, jeśli czujesz chłód.

Zakładaj stuptuty: jeśli Twoja wędrówka poprowadzi Cię przez głęboki śnieg, stuptuty są koniecznością, aby śnieg nie wpadał ci do butów. Stuptuty dodają również trochę ciepła.
Weź ze sobą raki: chociaż raki kojarzą się nam z poważnymi wyprawami po wysokich górach, to jednak zdecydowanie ułatwiają wędrówki również w niższych terenach. Dzięki nim unikniesz ślizgania się i ryzyka związanego z urazami wskutek upadków.

Zabierz gogle lub okulary przeciwsłoneczne: Zawsze chroń oczy przed słońcem i wiatrem. Wiele gogli i niektórych okularów przeciwsłonecznych pozwala zamieniać i wyjmować soczewki, abyś mógł wybrać odpowiedni odcień soczewki dla pogody.

Spakuj latarkę: jeśli wędrujesz zimą, będziesz miał do dyspozycji mniej godzin dziennych. Nie musisz kończyć podróży, gdy zachodzi słońce, ale musisz przygotować się na wędrówki w ciemności zawsze kontroluj, ile godzin pozostaje ci do zapadnięcia zmroku i zawsze pakuj latarkę ze świeżymi bateriami.

Utrzymuj akumulatory w cieple: Niska temperatura może szybko zniszczyć akumulatory. Baterie litowe zwykle lepiej trzymają się w niskich temperaturach niż baterie alkaliczne, ale bez względu na to, jakiego rodzaju baterii używasz, najlepiej jest, jeśli spróbujesz je ogrzać. Pomocne może być schowanie reflektora, GPS, telefonu komórkowego i innej elektroniki w kieszeni blisko ciała.

Zastosuj krem przeciwsłoneczny: to, że na dworze jest zimno, wcale nie oznacza, że możesz przestać się martwić oparzeniami słonecznymi. W rzeczywistości, jeśli na ziemi jest śnieg, promienie słoneczne mogą odbijać się od śniegu i powodować jeszcze cięższe oparzenia, więc musisz być ostrożny, stosując krem przeciwsłoneczny również na spodzie nosa i podbródka i wokół szyi.

Metabolizm twojego organizmu jest najlepszym źródłem ciepła, więc musisz go zaopatrywać w żywność i wodę.
Pamiętaj, aby jeść i pić: gdy na zewnątrz jest zimno, możesz być mniej skłonny do jedzenia i picia. Trzymaj przekąski i wodę w zasięgu ręki, abyś mógł jeść i popijać regularnie przez cały dzień.
Unikaj zamarzania żywności: nikt nie lubi gryzienia twardego jak skała batonika energetycznego. Pokarmy takie jak batoniki, czekolada, orzechy i sery wydają się być dobrym rozwiązaniem. Być może będziesz musiał poeksperymentować, aby dowiedzieć się, jakie produkty, które lubisz, będą jadalne w chłodne dni. Cokolwiek zdecydujesz się wziąć ze sobą, staraj się to umieszczać w pobliżu ciała, by było jak najmniej zmrożone.
Nie pozwól, aby rurka z napojem zamarzła: Jeśli używasz zbiornika na wodę, musisz zabezpieczyć rurkę z napojem przed zamarznięciem, w przeciwnym razie nie będziesz mieć dostępu do wody. Aby rozwiązać ten problem, wielu producentów zbiorników tworzy specjalne elementy do izolacji rurki i zaworu zgryzowego. Niektórzy poręczni wędrowcy stworzyli własny system izolacji z niedrogą pianką ze sklepu z narzędziami. Popijaj często, aby woda nie zamarzła, po wypiciu postaraj się, aby w rurce nie pozostawały resztki wody.

Używaj butelek z wodą: w bardzo niskich temperaturach może być konieczne zrezygnowanie ze zbiornika na wodę i użycie butelek z wodą, ponieważ ryzyko zamarznięcia wody w większej butelce jest niższe. Ale butelki również mogą zamarzać i zwykle dzieje się to od góry do dołu, co oznacza, że górne części butelek są podatne na zatkanie. Odwrócenie butelek do góry nogami rozwiąże ten problem (po prostu upewnij się, że butelki nie przeciekają i że górne części są dobrze zakręcone). Umieszczenie butelek wewnątrz plecaka, a nie w zewnętrznych kieszeniach, pomoże odizolować je przed zimnem.

Inną opcją jest zakup izolowanych rękawów do butelek z wodą.

Pakuj ciepłe napoje: napełnij termos gorącą herbatą lub gorącą czekoladą, aby popijać podczas przerwy. Ciepły napój zdecydowanie poprawia komfort wycieczek.

Twoje główne problemy zdrowotne podczas wędrówek w chłodne dni to odmrożenie i hipotermia.

Odmrożenie to zamrożenie tkanki. Najczęściej występuje na palcach stóp i nóg. Istnieją trzy poziomy odmrożenia: odmrożenie, odmrożenie powierzchowne i głębokie odmrożenie. Wszystkie trzy mogą wyglądać tak samo, gdy są zamrożone, więc może być trudno stwierdzić, jak silne jest odmrożenie, dopóki skóra się nie rozmrozi.
Oznaki odmrożenia: Skóra jest zimna, woskowa i blada, dotkniętym obszarze możesz odczuwać mrowienie, drętwienie lub ból, skóra może być zarówno miękka, jak i twarda wskutek odmrożenia, po rozmrożeniu często tworzą się pęcherze.

Leczenie odmrożeń:

Najłagodniejszą formę odmrożenia, można leczyć, zakrywając odsłoniętą skórę i poświęcając czas na ogrzanie dotkniętego obszaru. Umieszczenie zimnych palców pod pachami lub palcami u stóp ciepłego brzucha partnera to skuteczne techniki. Nie pocieraj zimnej skóry ani nie umieszczaj jej pod gorącą bieżącą wodą, ponieważ tkanka jest bardzo podatna na uszkodzenia.
Jeśli leczenie odmrożenia spowoduje powstanie pęcherzy, prawdopodobnie jest to głębsze odmrożenie. Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza na leczenie. Podobnie jak w przypadku odmrożeń, unikaj gorącej wody, która może cię poparzyć i nie pocieraj rannych, ponieważ mogą one uszkodzić tkankę. Po rozmrożeniu należy bardzo uważać, aby nie dopuścić do ponownego zamrożenia obszaru.

Hipotermia

Hipotermia jest wynikiem spadku temperatury ciała poniżej normy. Niektórzy zakładają, że hipotermia zdarza się tylko zimą, ale zimny deszcz lub lodowata temperatura rwącej rzeki może wystarczyć. Hipotermia może zagrażać życiu i należy ją traktować poważnie.
Objawy łagodnej hipotermii: dreszcze, niewielka niezdarność (np. problemy z obsługą suwaków), powolne myślenie, zamieszanie, zmiana nastroju.
Oznaki umiarkowanej hipotermii: Intensywne dreszcze, oczywista zmiana koordynacji (np. potknięcie, upadek), Oczywista zmiana stanu psychicznego (np. drażliwość, zapominanie)
Ciężka hipotermia: dreszcze mogą się skończyć z powodu wyczerpania energii, dalsze pogorszenie stanu psychicznego (np. dezorientacja, irracjonalne zachowanie), brak tętna.

Leczenie hipotermii:

Pierwszym krokiem w leczeniu hipotermii jest zmiana środowiska turysty. Oznacza to, że jeśli możesz wprowadzić osobę do środka, zrób to. Jeśli jesteś na zewnątrz i daleko od schronienia, zrób wszystko, aby uciec od wszystkiego, co powoduje stres zimno, na przykład wydostań się z wiatru i śniegu. Jeśli turysta ma na sobie mokre ubranie, zamień je na suche ubrania i upewnij się, że jest dobrze izolowany. Daj osobie wodę i pożywienie, aby miały wystarczająco dużo energii, aby drżeć, co jest naturalnym sposobem na wytwarzanie większej ilości ciepła przez twoje ciało.
Przy odpowiednim leczeniu wędrowcy z łagodną hipotermią mogą wyzdrowieć i kontynuować podróż. Turystów z umiarkowaną i ciężką hipotermią należy leczyć i ewakuować jak najszybciej.

Zapobieganie odmrożeniom i hipotermii

Aby zapobiec odmrożeniom i hipotermii, musisz aktywnie dbać o siebie i swoich partnerów do wędrówek. Zastosuj się do wszystkich wyżej wymienionych wskazówek dotyczących odzieży, sprzętu, jedzenia i nawodnienia, i przemyśl inne dodatkowe rzeczy.

Zachowaj ciepło: O wiele łatwiej jest utrzymać ciepło niż się ogrzać. Odpowiednio ubierając się, możesz utrzymać komfortową temperaturę, która jest znacznie prostsza niż próba rozgrzania się po zbyt zimnym.
Jeśli czujesz, że palce lub palce stają się zimne, zatrzymaj się i poświęć czas, aby je sprawdzić i rozgrzać. Umieszczenie zimnych palców pod pachami lub zimnych stóp na ciepłym brzuchu partnera to dobry sposób na rozgrzanie się. Skuteczne jest także stosowanie pakietów ogrzewających dłonie i palce.
Miej oko na swoich przyjaciół: Dobry partner wędrówki pilnuje swoich kumpli. Regularnie pytaj znajomych, jak się mają, a jeśli widzisz blade plamy na twarzy przyjaciela lub widzisz, że zaczynają się nieporadnie poruszać na szlaku, powstrzymaj ich i zakryj odsłoniętą skórę lub dodaj ciepłą warstwę izolacyjną.