- Jak udekorować kościół na ślub? Praktyczny poradnik dla par młodych
- Sieczka dla konia – klucz do zdrowego układu pokarmowego
- Wykorzystanie symulatorów w szkoleniach na podesty ruchome
- Segregacja prania czy to ma znaczenie ?
- Olej migdałowy – naturalne wsparcie dla Twojej skóry: Właściwości, zastosowanie i korzyści
Rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa
Umiejętność rozpalenia ogniska jest jednym z podstawowych elementów sztuki survivalu. Zapewnia ciepło, umożliwia przygotowanie ciepłych posiłków, odstrasza dzikie zwierzęta oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę do lasu, koniecznie musisz zabrać ze sobą przybory niezbędne do rozpalenia ognia. Zapałki i paliwo w zapalniczce mogą się szybko skończyć. Najbezpieczniejszym i najbardziej niezawodnym narzędziem w przypadku długich wypadów jest krzesiwo. Rozpalanie ognia za jego pomocą jest jednak dużo trudniejsze niż w przypadku innych źródeł płomienia, dlatego, przed rozpoczęciem wycieczki, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat krzesiwa i sposobami rozpalania ogniska za jego pomocą.
Wybór krzesiwa – podstawowa wiedza
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów krzesiw. Podstawowymi parametrem na które warto zwrócić uwagę dokonując zakupu są miękkość krzesiwa oraz temperatura iskier. Pierwszy parametr powinien być jak najniższy, a drugi – jak najwyższy. Jeśli na opakowaniu brakuje tych danych, należy zwrócić się po pomoc do sprzedawcy. Pomocne mogą okazać się również krzesiwa z magnezją. Jest to metal, którego opiłki łatwo ulegają zapaleniu od iskier. Sprawdzają się w środowisku, w którym trudno pozyskać materiał na rozpałkę lub w czasie deszczu. Jeśli krzesiwo posiada blaszkę do krzesania wątpliwej jakości, warto przygotować małą, metalową blaszkę, najlepiej z małymi ząbkami. Można ją również zastąpić niewielkim nożem.
Podpałki
Wybór podpałki do rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa jest dużo trudniejszy niż w przypadku źródeł otwartego ognia. Nie każdy materiał jest w stanie zapalić się od iskier. Najlepiej sprawdzą się rośliny przypominające watę, na przykład pałka wodna. Najpopularniejszą rozpałką w przypadku krzesiwa jest kora brzozy. Aby uległa zapaleniu należy za pomocą noża zedrzeć z niej cienkie, drobne strzępki. Zapaleniu ulegną również suche końcówki traw. Jeśli wybierasz się w teren którego nie znasz i nie wiesz czy znajdziesz materiały na podpałkę, koniecznie zabierz ze sobą zapasy. Najskuteczniejsze są waciki kosmetyczne, wata oraz tampony. Te ostatnie sprawdzą się przy okazji jako element apteczki. Za ich pomocą można przykładowo docisnąć opatrunek do rany. Nie zapomnij o zabezpieczeniu przygotowanych podpałek przed wodą.
Technika rozpalania ogniska
Aby skutecznie krzesać iskry blaszkę najlepiej trzymać w ręce dominującej. Najprostsza technika to kolisty ruch nadgarstka, od siebie po całej długości krzesiwa, przy odpowiednim nacisku. Iskry muszą być skierowane na podpałkę, aby ta mogła zająć się ogniem. Tak jak w przypadku innych metod rozpalania ogniska należy pamiętać o przygotowaniu przed rozpalaniem zapasów paliwa w postaci małych, średnich i dużych kawałków drewna. Drobne gałązki zajmą się od podpałki, a większe pozwolą utrzymać ogień. Po pojawieniu się żaru można dokładać duże, grube kawałki drewna, które zasilą ognisko na dłużej. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj drewna, którego używamy. Iglaki spalają się dużo szybciej i intensywniej. Za to drzewa liściaste, czyli tak zwane drzewa ścisłe spalają się dłużej, co zapewnia trwałość ogniska.