Nauka pływania – jak najmłodsi uczą się pływać?

Umiejętność pływania była kiedyś uważana za jedną z najważniejszych życiowych umiejętności, jakiej należy nauczyć dziecko. Dziś nie kładzie się już na to takiego nacisku, mimo wszystko jednak wielu rodziców poszukuje miejsc, w których ich dzieci mogłyby się nauczyć pływania – bezpiecznie, pod odpowiednią opieką, niezależnie od warunków pogodowych i pory roku.

Nauka pływania dla niemowląt

Kilka lat temu głośno było o szkołach pływania dla niemowląt. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że małe dzieci rodzą się z naturalną umiejętnością pływania, wystarczy im tylko nie przeszkadzać i stopniowo przyzwyczajać je do wody, by nie straciły tej zdolności wraz z późniejszym wiekiem.

Zazwyczaj szkoła pływania dla dzieci przyjmuje małych kursantów już od momentu, gdy ukończą trzeci miesiąc życia. Nauka pływania takiego malucha odbywa się oczywiście przy udziale jednego z rodziców, który też musi aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Takie spotkania odbywają się w niewielkich grupach – zwykle na całym basenie jest wtedy nie więcej niż dziesięć czy kilkanaście par rodzic z dzieckiem.

Trenerzy pływania twierdzą, że już po kilku spotkaniach dziecko jest w stanie oswoić się z wodą, nabiera umiejętności utrzymywania się na powierzchni przy wykorzystaniu makaronów lub rękawków. Takie lekcje to nie tylko nauka ważnej umiejętności, ale także możliwość spędzenia z dzieckiem czasu w wartościowy i ciekawy sposób.

Nauka pływania dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku od 4 do 6 lat mogą brać udział w lekcjach pływania już bez konieczności brania w tym udziału przez rodziców. I w tym przypadku zajęcia odbywają się w małych grupach rówieśniczych, a podczas lekcji nad dziećmi czuwa nie tylko instruktor, ale także dodatkowi ratownicy.

Na początku zwykle dzieci są dzielone na mniejsze grupy w zależności od ich wcześniejszego doświadczenia z wodą i umiejętności pływania. Głównym celem jest oswojenie dzieci z wodą i nauka utrzymywania się na niej w pozycji na plecach i na brzuchu. Dzieci mogą też przećwiczyć, jak bezpiecznie skacze się do wody, nauczyć podstaw nurkowania i zacząć pływać na krótkich odcinkach.

Takie lekcje to nie tylko praca, czy żmudne powtarzanie tych samych czynności. To przede wszystkim świetna zabawa, dużo kontaktu z kolorowymi wodnymi zabawkami i możliwość poznania rówieśników.

Jak uczy się pływać dzieci w wieku szkolnym?

Na kursach pływania tworzone są także grupy dla dzieci z pierwszych i ostatnich klas szkół podstawowych. Podczas nauki w tych grupach mogą one udoskonalić wcześniej zdobyte umiejętności i nauczyć się pływać już konkretnymi stylami – przede wszystkim stylem grzbietowym, kraulem i żabką.

Czy warto zapisać dziecko na takie zajęcia? Jak najbardziej, o ile tylko samo wyraża taką chęć i jest w stanie pokonać swój strach przed wodą. A jeśli teraz tego nie chce, być może okaże się, że za parę lat samo poprosi nas o możliwość udziału w takim kursie. Na pewno nie warto pchać tam dziecka na siłę – nauka ma być przede wszystkim przyjemnością.