Najpopularniejsze ozdoby na śluby i inne imprezy – girlandy i balony

Planujesz ślub lub inną uroczystość wymagającą szczególnej oprawy? Dowiedz się więcej o najpopularniejszych rodzajach ozdób stosowanych w pomieszczeniach, gdzie odbywają się takie wydarzenia: girlandach i ozdobnych balonach.

Czym są girlandy i gdzie je można kupić?

Girlanda to słowo pochodzące z języka francuskiego, które jednak na dobre się już zadomowiło w naszym języku. Używamy go do określenia wszelkich ozdób mających formę wieńca, wstęgi, często z użyciem roślin, choć niekoniecznie – tutaj fantazja może nas ponieść, a wieniec w nieco innym stylu również nazwiemy girlandą.

Pierwotne znaczenie tego słowa, odnosiło się jednak do ozdoby mającej zamknięty kształt. Wykonywane były one z kwiatów, liści, roślin iglastych. W pewnych kręgach kulturowych girlandom przypisywało się (i nadal przypisuje) duże znaczenie – towarzyszyły one podczas uroczystości religijnych, zakładane były na szyje ważnym osobistościom, obdarowywano nimi wraz z błogosławieństwem odwiedzających lub opuszczających dom gości… Najbardziej widoczne takie podejście zapisało się w tradycji hinduskiej i polinezyjskiej. Do dziś, w hinduskich świątyniach na posągach bogów znajdziemy kolorowe wieńce z kwiatów, podobnie na przykład na Hawajach – tyle że tam noszą je zwykli ludzie. Oprócz tej społecznej roli, girlandy przez długi czas służyły jako ozdoba architektoniczna, do dziś na murach wielu budynków można zauważyć płaskorzeźby przedstawiające zamknięty lub otwarty krąg kwiatów, liści i wstążek.

Girlandy na wesele można zamówić w większości profesjonalnych kwiaciarni, jeśli interesują nas takie wykonane z żywych roślin. Jeśli dopuszczamy sztuczne ozdoby, możemy zamówić je przez internet. Takie girlandy często będą miały dodatkowe ozdoby, takie jak wstęgi, balony, czy symbolizujące trwałą i zgodną miłość białe gołębie.

Balony na ślub

Wesela, szkolne bale, sylwestrowe imprezy, urodziny – trudno wyobrazić sobie te imprezy bez dodatku, jakim są balony. Szczególnie popularne są balony z helem, które można dostać na wszelkiego rodzaju jarmarkach i festynach. Coraz częściej jednak ich sprzedażą zajmują się firmy, które swoją działalność opierają na organizacji imprez. W różnych cenach można zamówić u nich kilkadziesiąt lub kilkaset balonów, zaprojektowanych według uznania klienta lub w gotowych wzorach do wyboru. W ofercie znaleźć można także specjalne urządzenia do napełniania balonów helem.

Balony to piękna oprawa ślubu. Na współczesnych ślubach, pary młode, które wychodzą z kościoła lub urzędu stanu cywilnego, zamiast gołębi, czy ryżu sypanego ze wszystkich stron, wita często cała masa balonów wypuszczanych w powietrze. Zazwyczaj są one wcześniej zapakowane w ozdobne pudełko. Na pewno jest to bardzo oryginalny i zaskakujący sposób powitania młodej pary, na który decydują się rodzice, świadkowie, lub organizatorzy imprezy weselnej. Szczególnie miłym elementem jest to zaskoczenie, kiedy para młoda na swojej drodze napotyka wielki prezent, który rodzina każe jej otworzyć, a po odpakowaniu – ich oczom ukazuje się na przykład setka serc szybujących w powietrze. Balony takie można otworzyć też dopiero w sali weselnej – zatrzymają się wtedy pod sufitem, tworząc jej dodatkową ozdobę.