Zadbaj o piękną oprawę Twoich okien

O atrakcyjności danego wnętrza decyduje nie tylko rodzaj zastosowanych z nim mebli czy sposób ozdobienia ścian. Idealnym wykończeniem każdego wnętrza są odpowiednie dekoracje okienne.

Dobór firan do wnętrza

Szczególną uwagę warto zwrócić na zasłony i firany, które dodają pomieszczeniu smaku i atrakcyjnego wyglądu. Szeroki wybór firan dekoracyjnych, różnorodność materiałów oraz wzornictwa powoduje, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni ich rodzaj niemal do każdej przestrzeni. Zarówno wnętrza domowe, jak i przestrzenie biurowe mogą wiele zyskać przez zastosowanie ozdobnych firan. Surowe pomieszczenia da się w ten sposób złagodzić, małe wnętrza optycznie powiększyć, natomiast duże uczynić bardziej przytulnymi. Jeśli chcielibyśmy dodać elegancji pomieszczeniu, możemy postawić na tkaniny z połyskiem czy bogatym, klasycznym wzornictwem. Inne rodzaje tkanin sprawią, że pokój dziecka czy nastolatka stanie się dla niego przytulnym schronieniem. Istnieje mnóstwo możliwości, a żeby z nich skorzystać warto tylko użyć odrobiny fantazji. Wymiana firan jest dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy szukają prostego sposobu na zmianę w wystroju swojej przestrzeni mieszkalnej. W ten sposób można uzyskać wyraźną zmianę niewielkim kosztem.

Zasłony, a może rolety?

Zasłony to tylko jedna z opcji przysłonięcia okna przed światłem słonecznym. Popularnym sposobem jest dziś także zakładanie w oknach rolet. Minęły już czasy, kiedy stosowano proste, jednobarwne, nudne rolety. Teraz dostępne są także rolety wewnętrzne z materiałów naturalnych, wzorzyste, zdobione fakturą czy drapowaniem, które tak samo sprawdzają się w praktyce, jak i zwykłe zasłony. Istnieje kilka typów rolet – część z nich montowana jest bezpośrednio na oknie, inne podwieszane są na ścianach. Niektóre rozwijane są od góry ze specjalnej kasety, inne, takie jak na przykład rzymskie, są po prostu ściągane do góry. Do każdego typu pomieszczenia i okna da się dobrać odpowiednią roletę, która doskonale wkomponuje się w stylistykę wnętrza.

‘Kropka nad i’ dekoracji okiennych: karnisze

Dzisiejsze karnisze to już nie tylko proste elementy, których głównym zastosowaniem było dźwiganie firan i zasłon. Obecnie często przyjmują one ozdobne formy i kształty, wykonane są z atrakcyjnych materiałów oraz posiadają dodatkowe ozdobniki lub wyrzeźbienia.

Istnieje kilka najczęściej stosowanych rodzajów karniszy. Rzymskie przypominają rury, na których umieszcza się okrągłe lub kwadratowe zawieszki do żabek. Karnisze szynowe to rury wydrążone w środku, gdzie umieszcza się uchwyty żabek, na zewnątrz wystaje tylko ich część służąca do chwytania. Karnisze podwieszane mogą być na suficie lub mocowane do ściany. Ponadto występują w wersjach jedno- i dwutorowych, które służą zarówno do zawieszenia firan jak i zasłon. Do lekkich firan lub zasłonek sznurkowych służą karnisze miniaturowe, których średnica zwykle nie przekracza centymetra. Najczęściej stosowanymi materiałami na karnisze jest drewno i metal.