Niezwykłe właściwości kwiatowych olejków eterycznych

Kwiaty i rośliny ozdobne są nie tylko pięknym elementem naszych ogrodów. Wiele z nich ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, dzięki którym możemy zadbać o nasze zdrowie i urodę. Olejki eteryczne z tych roślin zachowują całą esencję zaklętych w nich dobroci. Przeczytaj, co kryje się w olejkach trzech bardzo popularnych kwiatów: róży, lawendy i pelargonii.

Olejek różany

Róża uważana jest za królową kwiatów, najpiękniejszą, najbardziej elegancką. Powodem nie jest jedynie jej wyjątkowy wygląd i zapach, ale również niecodzienne właściwości, jakie mają wyciągi z jej płatków. Jednym z najbardziej znanych różanych produktów jest różany olejek eteryczny. Znajduje on zastosowanie w kosmetyce, aromaterapii, a także kuchni.

Jako dodatek do potraw olejek różany najczęściej używany jest w kuchni dalekiego Wschodu. Nieco bardziej popularne jest jego zastosowanie w aromaterapii, gdzie służy do relaksujących i odprężających sesji. Często również stosuje się go w kosmetyce.

Ubocznym efektem powstania olejku różanego jest woda różana, która doskonale sprawdza się w roli tonika do twarzy, który pomaga odżywić i nawilżyć skórę. Nadaje się do każdego typu cery, w tym alergicznej lub dojrzałej. Jest łagodny, ale bardzo skuteczny w działaniu a do tego pozostawia miły, delikatny zapach róży. Innym popularnym zastosowaniem wody różanej jest jej używanie jako płukanki do włosów. Dzięki temu pukle nabierają blasku, stają się gładsze i bardziej elastyczne, a do tego sprawiają wrażenie uperfumowanych.

Istnieje jeszcze wiele pomysłów na kosmetyczne wykorzystanie wody różanej i olejku różanego, można więc śmiało twierdzić, że jest to bardzo uniwersalny kosmetyk, który zadba o każdą część naszego ciała.

Olejek lawendowy

Lawenda od wieków ceniona była za swój niezwykły zapach o właściwościach relaksujących I uspokajających. Jak się okazuje, roślina ta cenna jest nie tylko ze względu na zastosowanie w aromaterapii, ale także w kosmetyce. Hydrolat z lawendy, czyli inaczej woda lawendowa, idealny jest do każdego typu skóry, a szczególnie polecany jest przy skórze mieszanej i tłustej. Doskonale sprawdza się jako dodatek do innych kosmetyków, m.in. maseczek czy kremów. Z powodzeniem może być stosowany jako kojący tonik do podrażnionej skóry.

Olejek lawendowy dodany do kosmetyków daje wrażenie ochłodzenia, działa przeciwzapalnie i antybakteryjne, przez co jest dobrą pomocą w wypadku oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, niewielkich ran czy trądziku i innych niedoskonałości skóry.

Lawenda to jeden z produktów, który bez obawy można stosować w pielęgnacji dzieci. Dodana do ich kąpieli lub stosowana jako tonik, zapobiegnie podrażnieniom delikatnej skóry.

Olejek geraniowy

Pelargonia to popularny kwiat, ale mało kto wie o jego kosmetycznych zastosowaniach. Uzyskiwany z niego olejek geraniowy posiada bardzo korzystne działanie na cały organizm.

Olejek geraniowy, tak jak i woda geraniowa, które są uzyskiwane z liści i pędów pelargonii, zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Niegdyś stosowano te produkty wspomagająco przy leczeniu złamań, schorzeń laryngologicznych, a nawet… na nowotwory. Dziś olejek geraniowy pomaga regulować różne funkcje organizmu. Działa antyseptycznie, a także regenerująco i tonizująco. Pomaga uśmierzać ból, w tym ten związany z miesiączkowaniem, a także wpływa normalizująco na cykl i pomaga w okresie menopauzy. Aromaterapia z zastosowaniem tego olejku może złagodzić objawy wielu chorób skórnych, wspomaga układ odpornościowy, koi nerwy. Ponadto przynosi ulgę przy zapaleniu stawów, reumatyzmie czy bólach o podłożu nerwowym.

Olejek lub woda geraniowa, stosowane do skóry twarzy, pomogą zaleczyć niedoskonałości skóry, takie jak trądzik, czy zwiększone przetłuszczanie. Ponadto używa się go do przeciwcellulitowego masażu. Przykładów zastosowań jest jeszcze więcej, jest to na tyle uniwersalny i korzystny w działaniu kosmetyk, że można pozwolić sobie na kosmetyczne eksperymenty z jego zastosowaniem, i używać w sposób, jaki tylko podpowie nam fantazja.

Niezależnie od tego, jakie olejki wybierzemy, aromaterapia z ich udziałem przynosi najlepsze efekty, jeśli wykorzystamy do tego nawilżacze powietrza z funkcją dyfuzora – wtedy w naszym otoczeniu będziemy mieć nie tylko odpowiednio nawilżone powietrze, ale także piękny zapach, który przyniesie nam zdrowie, relaks i ukojenie.