Pieniny i jej szlaki

Pieniny najwyższy szczyt

Pieniny posiadają wiele wzniesień i wysokich gór. Najbardziej znane z nich to Trzy Korony i Sokolica oraz Wysokie Skałki, czyli najwyższy szczyt Pienin. Jest on, co ciekawe, położony w Małych Pieninach i znajdujących się na granicy polsko-słowackiej. Kiedyś nosił on inne bardziej lokalne nazwy tj. Pamiarky i Kiczera. Na samym szczycie znajduje się platforma widokowa, można z niej zobaczyć np. Tatry i Pasmo Radziejowej.

Szlaki w Pieninach

Pieniny posiadają wiele ciekawych tras dla turystów lubiących spędzać aktywnie czas urlopu czy weekend. Pierwszą trasą, o której chciałbym wspomnieć, jest ta z Krościenka nad Dunajcem na Sokolicę. Ma ona długość 3,2 km, i przebycie jej zajmuje od 1 do 1,5 h. Sokolica to miejsce, które umiłowali sobie nauczyciele ze szkół fotograficznych, którzy zabierają swoich kursantów na wschód słońca widoczny z tego właśnie szczytu. Kolejnym interesującym szlakiem, jest ten ze wsi Jaworki przez Wąwóz Homole do szczytu Wysokiej. Trasa ta jest niezbyt długa, ponieważ liczy tylko 4 kilometry, ale jej przejście zajmuje prawie 2 godziny. Szlak ten wiedzie przez niezliczone mostki, schody, poręcze. W czasie podróży natkniemy się na „Kamienne Księgi”, czyli skałkę, która swoim wyglądem przypomina rozłożone księgi. Legenda mówi, że spisane są w nich losy wszystkich ludzi. Następną fajną inicjatywą podróżniczą jest wybranie się na Trzy Korony. Wyruszamy z Wąwozu Szapczyńskiego, a kończąc w schronisku. Czas wędrówki szacowany jest na nieco ponad 2,5 godziny a dystans niecałe 6 km. Najlepszą porą roku na zwiedzanie tej trasy jest jesień.

Przełęcz Rozdziela

Ostatnim szlakiem, o którym zamierzam, wspomnieć jest wyprawa z Białej Wody, przez Przełęcz Rozdziela do Wysokiej. Jest to chyba najtrudniejsza trasa w porównaniu do wyżej wymienionych. Jej czas przebycia powinien zamknąć się w 4 godziny a długość to 10,2 km. Podróżując tą trasą, można trafić do „najdzikszego zakątka” Pienin, jak również odpocząć w Przełęczy Rozdziela podziwiając przy okazji piękną panoramę okolicy.