Regiony turystyczne świata cz. 2

Azja

Wielu turystów decyduje się spędzić urlop w krajach azjatyckich. Niezwykłą popularnością cieszy się Turcja. Panuje tam klimat śródziemnomorski (najlepszy okres wakacyjny przypada od kwietnia do października). Turcja słynie z piaszczystych plaż, malowniczego morza, a także egzotycznej roślinności. Turyści w tym kraju mogą spędzać czas aktywnie( np. uprawiać sporty wodne). Rozrywkę zapewniają liczne bary oraz kluby. Z drugiej strony w Turcji możemy zapoznać się z kulturą oraz sztuką islamską. Jednym z najczęściej odwiedzanych tureckich miast jest Istambuł.
Tajlandia jest równie atrakcyjnym miejscem na urlop. Kraj ten przyciąga tropikalną przyrodą, ciepłym klimatem, a przede wszystkim plażami oraz wyspami. Ponadto, możemy tam zwiedzić poletka ryżowe, góry, a także tropikalną dżunglę(żyje tam wiele plemion oraz mniejszości etnicznych o oryginalnej kulturze). Sfera kulturowa Tajlandii jest równie bogata. Możemy tam zwiedzić świątynie, a nawet ruiny pradawnych miast (mają one niesamowity klimat). Tajlandia jest ceniona również za doskonałe jedzenie i niskie ceny.

Ameryka Północna

W Ameryce Północnej znajduje się wiele intersujących miejsc. Wiele osób odwiedza Meksyk. Od zachodu i południa oblewany jest przez Ocean Spokojny, a od wschodu Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie. Kraj ten jest zróżnicowany kulturowo(magiczne obrzędy splatają się z współczesną codziennością) oraz krajobrazowo. Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej jest najczęściej odwiedzane, z powodu znajdujących się tam zachowanych ruin budowli prekolumbijskich. Najczęściej odwiedzanym nadmorskim kurortem jest Acapulco. Nie można zapomnieć, także o malowniczym Półwyspie Jukatan. Ponadto, turyści w Meksyku mogą zasmakować niecodziennej kuchni.
Wyspy Karaibskie każdego roku przyciągają wielu podróżników. Stanowią one ogromny archipelag obejmujący swoim zasięgiem większe i mniejsze wyspy. Słyną one ze swoich białych plaż, pięknego morza oraz palm kokosowych. Na Karaibach na każdym kroku można doświadczyć kreolskiej kultury (jest ona mieszaniną wpływów afrykańskich i europejskich). Wielu wczasowiczów wybiera Kube jako cel swoich wakacji. Wyspa ta słynie z latynoskich rytmów, kubańskich cygar i rumu.

Afryka

Egipt jest popularnym wakacyjnym krajem. Słynie z szerokich, piaszczystych plaż, które ciągną się kilometrami (dzięki temu sprzyjają uprawianiu sport ów wodnych np. windsurfingu, kitesurfingu). Wysokie temperatury w nadmorskich miejscowościach są łagodzone chłodnym wiatrem wiejącym znad Morza Czerwonego. Egipt stanowi raj dla miłośników nurkowania, ogromne wrażenie robią kolorowe rafy koralowe. Znaną na całym świecie atrakcją kulturową są tajemnicze piramidy, ale warto również zwiedzić meczety i chrześcijańskie świątynie. Ponadto, turyści mogą zabawić się w tętniących życiem lokalnych barach lub udać się na dyskotekę.
Krajem o bogatej historii i wysokim poziomem kultury niewątpliwie jest Tunezja. Charakterystyczny dla tego państwa jest podział na bogatą, europejską północ i biedne południe. Zróżnicowany jest także krajobraz. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu z reguły wybierają wydmy, wschodnie wybrzeże Sahal. Natomiast, wielbiciele spokoju preferują plaże oraz kąpiele w ciepłym morzu. Ponadto, w Tunezji występują liczne jeziora, wodospady. Od południowej strony tego kraju rysuje się krajobraz Sahary (największej pustyni na świecie), a od północy widać góry Atlas, które są przecinane przez odnogi rzek.
Państwem, które zdecydowanie warto odwiedzić jest Maroko. Jest ono położone na północno-zachodnim krańcu kontynentu afrykańskiego. Od reszty Afryki oddzielają go wysokie i rozległe masywy górskie oraz piaski Sahary. Maroko określa się jako wielobarwną i orientalną kompozycję kultury arabskiej. Jest to najstarsze na świecie i niepowtarzalne królestwo muzułmańskie. W tym kraju sezon turystyczny trwa już od kwietnia. Uwagę zwiedzających przykuwają rozległe, piaszczyste plaże ogrzewanymi ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Najczęstszym celem wycieczek jest Agadir- nowoczesne centrum turystyczne i międzynarodowe uzdrowisko. Miasto to tętni życiem za sprawą licznych barów i kawiarni. Warto w Agadirze udać się do Parku Narodowego, gdzie można spotkać przeróżne gatunki ptaków. Ponadto, Agadir słynie również ze sportów wodnych.
Oceania
Australia jest szóstym co do wielkości państwem na świecie. Jej największymi atutami są wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Miasta położne w tych pięknych zatokach cieszą się dużą ilością turystów. Sprzyjający klimat oraz wiecznie słoneczne plaże sprzyjają turystyce. Wody Australii stanowią mekkę dla miłośników sportu, zwłaszcza surfingu. Będąc w tym kraju można zobaczyć przepiękną Wielką Rafę Koralową, która liczy około dwa tysiące kilometrów. Miejsce to stanowi raj dla płetwonurków. Jednakże, Australia to również kraina bezkresnych , niegościnnych półpustynnych równin. Kraj ten, zatem pełen jest kontrastów, które nie zawsze przyciągają duże ilości turystów.

Znacznie lepszym powodzeniem podróżników cieszy się Republika Fidżi. Obejmuje ona ponad 330 wysp i 500 niewielkich wysepek. Jest to bajkowe miejsce na mapie świata. Położone jest w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Fidżi zachwyca zwiedzających lazurowym, błękitnym morzem oraz malowniczymi plażami. Uroku tym wyspom dodaje charakterystyczna muzyka, w której dominuje rytmika bębnów oraz mandoliny i gitary hawajskie. Z kolei, tradycyjna kuchnia Fidżi opiera się na owocach morza oraz rybach. Ponadto, na wyspach można aktywnie wypocząć udając się na rejsy lub uprawiając sporty wodne np. kajakarstwo.

 

Regiony turystyczne świata cz. 1