Regiony turystyczne świata cz. 1

Z pewnością każdy z nas odbył w swoim życiu różnego rodzaju podróże. Opuszczenie stałego miejsca zamieszkania, podjęte w celu wypoczynkowym, poznawczym itp. nazywamy turystyką. Jednakże, wyjazd ten nie może trwać dłużej niż rok. Ponadto, turystyka nie polega na pracy zarobkowej.
Przy wyborze miejsca wyjazdu bierzemy pod uwagę różne kryteria. Ważną rolę odgrywają walory przyrodnicze. Z chęcią wyjeżdżamy w miejsca, w których panuje sprzyjający klimat oraz jest odpowiednia temperatura. Niejednokrotnie celem naszej podróży jest poznanie innej kultury, zatem zwracamy uwagę na możliwość zobaczenia zabytków, zwiedzania muzeów oraz uczestnictwa w imprezach kulturowych. Warto również wziąć pod uwagę infrastrukturę turystyczną. Duże znaczenie ma baza noclegowa i gastronomiczna, a także sieć komunikacyjna oraz tereny sportowe.

Europa

W Europie za najbardziej atrakcyjne turystycznie uważa się kraje śródziemnomorskie. Najchętniej odwiedzanym przez turystów państwem są Włochy. W lecie wiele osób spędza czas nad morzem. Z kolei, zimą dużą popularnością cieszą się wycieczki w góry. We Włoszech można także podziwiać najwybitniejsze dzieła sztuki oraz wspaniałe budowle. Warto wspomnieć, iż ten kraj jest stolicą mody. Ponadto, włoska kuchnia cieszy się dużym uznaniem na całym świecie. Turyści równie chętnie odwiedzają Hiszpanię. Można tam zwiedzić interesujące historyczne miasta. Atutem przyrodniczym tego kraju są malownicze plaże. Charakterystyczną hiszpańską atrakcją są walki byków „Corrida” , które odbywają się na specjalnych arenach. Następnym krajem, który warto odwiedzić jest Portugalia. W całym kraju w maju i czerwcu panują wysokie temperatury sprzyjające turystyce. Plaże znajdujące się nad samym Oceanem Atlantyckim są bardzo lubiane przez wczasowiczów. Portugalia słynie z ciekawych tradycji i zwyczajów, ważną rolę odgrywa tam muzyka słynąca z ballad oraz odmiany blusa-fado. Uwagę przykuwa również kuchnia, jednym z portugalskich przysmaków jest bacalhau , czyli marynowany, suszony dorsz przyrządzany na 365 sposobów. Portugalia to prawdziwy raj dla miłośników win, kraj ten uplasował się na siódmym miejscu na świecie pod względem powierzchni upraw winorośli. Jednym z najpiękniejszych krajów śródziemnomorskich jest Grecja. Bogactwami naturalnymi tego kraju są piękne krajobrazy, a także słoneczny, ciepły klimat. Teren Grecji jest zróżnicowany. Znajdują się tam naturalne zatoki, wysokie góry, głębokie doliny oraz skały wapienne. Warto wspomnieć, że grecka architektura jest wyjątkowa. Składają się na nią starożytne budowle oraz urzekające, nowoczesne budynki. Każdy, kto pragnie podziwiać piękno przyrody powinien udać się do Chorwacji. Jednym w walorów tego kraju są niezatłoczone plaże(najczęściej są one kamieniste). Natomiast, ciepłe, błękitne morze zachwyca turystów swoją krystalicznie czystą wodą. Do kąpieli zachęcają urocze zatoki, przylądki oraz wyspy. Urodę wybrzeża podkreśla bujna, śródziemnomorska roślinność. Warto również zwrócić uwagę na wspaniałe zabytki oraz na gościnność Chorwatów. Dodatkowo, kuchnia tego kraju jest uważana za wybitnie dobrą.

Równie ciekawym regionem turystycznym w Europie są kraje alpejskie. Należy do nich między innymi Francja. Rozciąga się ona os skalistych wybrzeży Oceanu Atlantyckiego poprzez szerokie doliny rzeczne i ośnieżone góry Alpy i Pireneje. Zachodnią część tego kraju cechuje łagodny klimat z dużą ilością opadów atmosferycznych. Natomiast, wschód Francji charakteryzuje się ciepłym latem oraz mroźną zimą. Kultura oraz historia tego kraju są niezwykle bogate. Ponadto, we Francji możemy zobaczyć interesujące zabytki oraz budowle. Kolejnym krajem alpejskim jest Austria. Około ¾ powierzchni tego kraju stanowią Alpy. Poszczególne pasma górskie oddzielają doliny płynących rzek oraz jeziora górskie (słynące z nieskazitelnie czystej wody). Najczęściej w lecie turyści podziwiają piękno gór, wędrują po pasmach górskich oraz uprawiają kolarstwo górskie. Z kolei, zimą wczasowicze preferują narciarstwo alpejskie, saneczkarstwo czy kąpiele termalne. Życie kulturowe w Austrii jest również ciekawe, organizowane są tam różne festiwale np. festiwal muzyczny w Wiedniu.

Niektórzy ludzie udają się do państw neutralnych w celu wypoczynkowym. Dużym powodzeniem cieszy się Wielka Brytania. Zachwyca ona urokliwymi nadmorskimi wybrzeżami. Ponadto, można dam podziwiać wspaniałe zabytki i budowle (zamki, pałace, muzea, kościoły i katedry). Turyści mają ogromny wybór wśród pubów i restauracji. Najchętniej odwiedzanymi miastami są Londyn, Manchaster, Edynburg oraz Oxford. Warto pamiętać, że każdy z regionów (Szkocja, Anglia, Walia, Irlandia) oferuje inne atrakcje. Kolejnym państwem neutralnym jest Polska. Jest to kraj nizinny z niewielki wzniesieniami. Ponadto, od granicy niemieckiej w kierunku wschodnim biegną góry. Południowa część Polski to wysokie góry(Tatry, Bieszczady, Sudety, Karpaty) porośnięte lasami. W okresie letnik w górach organizowane są wyprawy piesze oraz rowerowe, zaś zimą ogromnym powodzeniem cieszą się sporty zimowe. Ponadto, Tatry to jedyne pasmo górskie o Alpejskim krajobrazie, dlatego posiadają wielu miłośników. Do najbardziej znanych górskich miast należą Zakopane, Karpacz oraz Solina.. Kolejnym walorem tego kraju są regiony Morza Bałtyckiego, czyli piaszczyste plaże, strome klify oraz ruchome wydmy. Nadmorskie miasta cieszą się wielkim zainteresowaniem, najbardziej znane jest Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot. Jeśli chcemy udać się nad jezioro, to powinnyśmy udać się na Pojezierze Mazurskie. Każdego roku wielu turystów zwiedza Krainę Wielkich Jezior Mazurskich oraz Pojezierze Kaszubskie. Do najpiękniejszych miast na pojezierzach należą Mikołajki, Ełk, Giżycko, Niedzica oraz Działdowo. Warto wspomnieć, że w Polsce znajduje się czternaście obiektów wpisanych na listę UNESCO. Miejsca te posiadają ogromną wartość historyczną, kulturową i przyrodniczą.

Regiony turystyczne świata cz. 2