Biel, zieleń i czerwień – jakie kraje mają flagi w tych kolorach?

Do najpopularniejszych kolorów jakie można spotkać na flagach poszczególnych państw zalicza się z całą pewnością biel, zieleń oraz czerwień. Dwie spośród nich są w końcu elementem naszej flagi. Jakie kraje posiadają flagi w tych kolorach? Jest ich sporo, jednak w tym miejscu pokażemy przykład dwóch takich państw.

BUŁGARIA

Flaga biało zielona czerwona symbolizuje zwłaszcza Bułgarię, kraj bałkański leżący nad brzegiem Morza Czarnego w sąsiedztwie Turcji. Biel we fladze oznacza pokój, zielony to odzwierciedlenie wolności, a czerwień upamiętnia ofiary walki o wyzwolenie spod tureckiego panowania. Po II wojnie światowej, na białym pasie było widoczne godła oznaczające panujący w kraju system komunistyczny. Współczesna flaga została ostatecznie unormowana w 1990 roku.

MADAGASKAR

Następnym państwem posiadającym flagę w tych barwach jest Madagaskar, biały pas jest w pozycji pionowej, natomiast czerwień i zieleń są w formie poziomej. Madagaskar jest wyspą położoną niedaleko kontynentu afrykańskiego na Oceanie Indyjskim. Przed czasami kolonialnymi biel i czerwień były używane jako symbolika państwowości królestwa Merina, ówczesna flaga bardzo przypominała obecną flagę Polski. Z kolei zieleń ma symbolizować lud Hova – jedną z klas społecznych, która odegrała znaczącą rolę w walce o niepodległość wyspy spod francuskiej okupacji. Aktualna flaga Madagaskaru została zatwierdzona w 1958 roku.

Kategoria: edukacja, wiedza