Metody zapobiegania ciąży

Antykoncepcja to inaczej kontrolowanie płodności ( narodzin). Jest to zbiór metod , czynności oraz środków mających na celu zapobieganie nieplanowanej ciąży. Metody te są powszechnie dostępne i wręcz zalecane do stosowania.

Dlaczego warto stosować antykoncepcję?

Na rynku jest szereg dostępnych metod zabezpieczających kobietę przed niechcianą ciążą. Nie każdy jest gotowy w danym momencie na przyjście na świat dziecka i obowiązki z tego wynikające. Dlatego tak ważne jest, aby podczas stosunku płciowego się zabezpieczać. Ponadto niektóre metody antykoncepcji dodatkowo zabezpieczają nas także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ( prezerwatywa).

Metody zapobiegania ciąży

Metod antykoncepcji jest wiele. Możemy wyszczególnić kilka typów zabezpieczeń : mechaniczne, chemiczne, naturalny czy hormonalne. Każda posiada inny sposób działania. Pamiętajmy, że nie każda metoda może być stosowane przez każdego. Do wiele metod zwłaszcza hormonalnych czy chemicznych istnieje wiele przeciwwskazań. Ponadto zawsze warto zasięgną porady lekarza przed zdecydowaniem się na konkretną metodę ( zwłaszcza hormonalną, która jest na receptę).

  • Metoda mechaniczna – jedna z najpopularniejszych metod, a zarazem najbezpieczniejszych. Dlaczego? Otóż zastosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób płciowych w tym HIV. Jest to dobra metoda również dla osób nie posiadających stałego partnera, współżyjących tylko sporadycznie. Ponadto jest bardzo prosta i ogólnie dostępna ( prezerwatywy kupimy wszędzie bez recepty). Do mechanicznych metod zaliczamy także wkładki domaciczne oraz kapturki naszyjkowe ( są zdecydowanie mniej popularne).
  • Metoda chemiczna – opiera się na środkach plemnikobójczych. Ograniczają one ruch plemników, zagęszczają śluz szyjki macicy oraz ograniczają ich żywotność. Plemnik jest tak słaby, że nie dociera do komórki jajowej i nie dochodzi do zapłodnienia. Jest to łatwa w użyciu metoda jednak bardzo często wywołuje uczulenia i podrażnienia, a nawet przyczynia się do infekcji pochwy.
  • Metoda hormonalna – do organizmu drogą doustna dostarczamy hormony, których zadaniem jest zahamowanie procesu owulacji oraz zagęszczenie śluzu szyjki macicy, aby plemniki nie dotarły do komórki jajowej. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ale tylko wtedy jeżeli skrupulatnie ją zażywamy. Sprawdza się, gdy posiadamy stałego partnera, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Hormonalne środki antykoncepcyjne są dostępne tylko na receptę.
  • Metoda naturalna – polega na prowadzeniu kalendarzyka przez kobietę i wyodrębnieniu dni płodnych oraz bezpłodnych. Jest to najmniej skuteczna metoda i polecana raczej parą, które nie miały by nic przeciwko pojawieniu się na świecie potomstwa.

Jak sami widzicie metod antykoncepcji jest wiele. To, którą wybierzemy zależy od nas oraz w dużej mierze naszego stanu zdrowia ( brak przeciwwskazań głównie tyczy się hormonalnej i chemicznej). Decydując się na współżycie warto korzystać z metod antykoncepcji, gdyż ciąża to decyzja przemyślana i zaplanowana przez obojga partnerów.