Praca redaktora

Redakcja to instytucja lub jej dział, jej zadaniem jest opracowanie i redagowanie tekstów, dopuszczanie lub odrzucanie ich publikacji zarówno w tradycyjnej formie pisemnej jak również internetowej. Redakcja może także być od razu wydawcą i wydawać książki lub różnego rodzaju czasopisma.

Czym zajmuje się redaktor?

Redaktor to bardzo wymagający zawód. Do jego obowiązków należ zredagowanie unikatowego oraz wartościowego tekstu. Zazwyczaj musi on sam pozyskać materiały , na których będzie bazował tworząc np. artykuł na konkretny temat. Zdobycie właśnie tej bazy pod napisanie tekstu jest najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Redaktor nie tylko ma za zadanie stworzyć nowy tekst, ale także może dostać do przeredagowania lub korekty już istniejący. Musi zadbać o poprawną stylistykę oraz język, aby tekst był wartościowy, a zarazem zrozumiały i przyjemny w czytaniu. Zdarza się, że ktoś ma bardzo ciekawe informacje na interesujący artykuł, ale kompletnie nie umie ubrać tego w słowa. Zapisuje wtedy swoje informacje, spostrzeżenia nieskładnymi zdaniami. Rolą redaktora jest to pięknie ubrać w zdania i przelać na papier. Korekta tekstów przed dopuszczeniem do druku to także obowiązek dobrego redaktora. Musi on przejrzeć dokładnie każdy tekst, aby wychwycić w nim ewentualne błędy lub dopracować go stylistycznie.

Rodzaj tekstu ma znaczenie.

To do czego piszemy i do jakiego odbiorcy jest skierowane ma bardzo duże znaczenie. Wpływa to na styl pisania oraz dobór odpowiedniego słownictwa. Inaczej będzie wyglądał tekst naukowy inaczej biografia, a jeszcze inaczej zwykły artykuł do portalu czy gazety. Bardzo ważne jest, aby napisane teksty były merytoryczne, czyli czy informacje w nich zawarte są zgodne z rzeczywistością. Nie można wprowadzać czytelnika w błąd. Nazwiska, daty, miejsca i wydarzenia o których mowa w artykułach muszą być prawdziwe. Czytelnik sięga po nasze teksty, aby się czegoś dowiedzieć, dokształcić, a nie zostać okłamanym.

Plagiat – najgorszy grzech redaktora.

Szanujący się redaktor nigdy nie dopuści się plagiatu. Można wzorować się na czyimś tekście lub nawet zaczerpnąć z niego fragmenty, ale musi to być odpowiednio zaznaczone w przypisach. Podpisanie się pod czyimś teksem jako swoim jest niedopuszczalne w tym zawodzie. W dzisiejszych czasach jest wiele programów sprawdzających tekst pod względem właśnie plagiatu, więc prędzej czy później taki incydent zawsze wyjdzie na jaw.

Praca redaktora wcale nie jest taka prosta jak się może niektórym wydaje. Przede wszystkim nie każdy jest w stanie ją wykonywać. Liczy się tutaj lekkość pióra oraz szeroko rozumiana poprawność językowa. Z takim darem do lekkiego pisania trzeba się urodzić, bo aby go wypracować potrzeba naprawdę dużo czasu. Ponadto praca redaktora często jest pod presją czasową. Nie możemy w nieskończoność opracowywać jednego tekstu. Zazwyczaj goni nas krótki termin do jego publikacji. Dlatego osoby, które nie potrafią się zmobilizować i w krótkim czasie opracować dobry tekst nie sprawdzą się w tej pracy.