Dolegliwości w ciąży. Jak sobie z nimi radzić? – Mdłości.

Ciąża a zdrowie – mdłości

Mdłości to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości w czasie ciąży. Zazwyczaj występują w trakcie pierwszego trymestru. Wcale nie są wyłącznie poranne, chociaż zwyczajowo nazywa się je “porannymi mdłościami”.

W pierwszych tygodniach ciąży bardzo wiele kobiet opowiada o tym, że odrzuciło je od wybranych produktów. Czasem nie potrafią znieść zapachu kawy, czasami smażonego mięsa, a jeszcze kiedy indziej obrzydzenie wzbudza zapach gotującego się bulionu. Ile kobiet, tyle doświadczeń. Niestety zdarza się również tak, że nie kończy się na mdłościach, a na silnych wymiotach. Czasem tak silnych, że potrzebna jest pomoc lekarska, ponieważ taki stan zagraża zarówno matce, jak i dziecku.

Na pewno nie należy się zmuszać do jedzenia potraw i produktów, na które nie mamy ochoty. Nawet jeżeli jakieś składniki są bardzo potrzebne w diecie ciężarnej, w większości swoją rolę spełnią zamienniki. Dodatkowo ważne jest picie wody i zadbanie o suplementację najważniejszych witamin i minerałów.

Aby łagodzić mdłości, należy zjadać produkty lekkie i w małych ilościach, ale często. Unikać potraw smażonych, ostrych, o intensywnym zapachu i tych podrażniających żołądek, a także dużo pić. Udowodniono, że witamina B6 pomaga przy tego typu dolegliwościach, a znajdziemy ją w mięsie (pierś z indyka) i rybach (łosoś). Często jednak kobiety w ciąży nie mają ochoty na mięso i ryby, ale bez obaw. Mdłości łagodzi również imbir. Można go dodawać do herbaty, pić herbaty imbirowe lub ssać cukierki imbirowe, które są dostępne w aptece.

Na szczęście w większości przypadków mdłości w ciąży przechodzą najpóźniej pod koniec pierwszego trymestru.