- Jak udekorować kościół na ślub? Praktyczny poradnik dla par młodych
- Sieczka dla konia – klucz do zdrowego układu pokarmowego
- Wykorzystanie symulatorów w szkoleniach na podesty ruchome
- Segregacja prania czy to ma znaczenie ?
- Olej migdałowy – naturalne wsparcie dla Twojej skóry: Właściwości, zastosowanie i korzyści
Projekt domu na wsi
Dom na wsi to świetne miejsce na relaks. Bliskość natury sprzyja odpoczynkowi i wiąże się jeszcze z wieloma innymi zaletami.
Wiele osób decyduje się na zamieszkanie na wsi, po to by odetchnąć od miejskiego zgiełku i zaznać spokoju. A ci, którzy nie mogą przeprowadzić się tam na stałe, często kupują domki letniskowe, do których przyjeżdżają zawsze kiedy jest ku temu okazja. Co takiego przyciąga ich do wsi? Przede wszystkim cisza, piękne krajobrazy, wszechobecna zieleń, czy zwykła chęć zmiany środowiska. Na wsi łatwiej mogą oni też oddać się niektórym pasjom, takim jak uprawianie ogródka, czy sport na świeżym powietrzu. Warto zapłacić za dom na wsi, by zapewnić sobie możliwość codziennego cieszenia się takim otoczeniem. Obecnie jest całkiem dużo ofert sprzedaży takich nieruchomości, a ich ceny potrafią być bardzo atrakcyjne, znacznie bardziej, niż podobnych nieruchomości na terenie miasta.
Jaki projekt domu na wsi wybrać?
Decydując się ostatecznie na zbudowanie domu na wsi, trzeba wybrać jakiś projekt takiego budynku. Według specjalistów architektów domy na wsi nie powinny wyglądać tak samo jak domy wiejskie.
Pierwszą różnicą jest inne otoczenie. Wiadomo, że można nie przejmować się tym, co znajduje się wokół i postawić budynek zupełnie od tego odbiegający, ale jednak lepiej wyglądają obok siebie budynki, które utrzymane są w podobnym stylu. Warto więc zaznaczyć projektantowi, w jakim sąsiedztwie będziemy mieszkać i jakie jest ukształtowanie terenu w pobliżu naszej działki. Czy pozwala ono, żeby założyć ogród? Czy widoki wokół są takie, że warto będzie zaplanować w projekcie taras?
Kolejna kwestia to to, że domy na wsi bywają domami wielopokoleniowymi, często mieszkają w nich nawet trzy pokolenia. Dom dla takiej rodziny będzie więc nieco inny, niż dla dwupokoleniowych rodzin czy nawet bezdzietnych par mieszkających w mieście. Warto wydzielić w takim domu dwa odrębne mieszkania, aby zapewnić każdej z rodzin swobodę, a zarazem pozostać w bliskości, jeśli potrzebna jest pomoc.
Przed budową domu na wsi warto także dobrze rozejrzeć się po okolicy, by zobaczyć jakie domy mają jej mieszkańcy. Być może znajdziemy w ten sposób trochę wskazówek, w jaki sposób zaprojektować nasz własny dom.
Domy pasywne to całkiem nowy standard budowy domów
Domy pasywne, inaczej nazywane energooszczędnymi, to nowość w dziedzinie budownictwa, na którą decyduje się coraz więcej osób pragnących być bliżej natury, również na wsi. Ich budowa odbywa się z wykorzystaniem specjalnych technologii, dzięki czemu charakteryzują się one wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi. Zastosowane podczas ich budowy rozwiązania doprowadzają do zminimalizowania poziomu zużywanej energii w trakcie korzystania z domu. Jak wskazują badania, zużycie energii w domach pasywnych jest nawet osiem razy mniejsze niż w zwykłych domach o podobnej wielkości, budowanych według powszechnych norm. Okazuje się, że zapotrzebowanie energetyczne w pasywnych budynkach nie przekracza 15 kWh/m² na rok, podczas gdy w zwykłych domach wartości te dochodzą nawet do 120 kWh/m² rok. To dobra wiadomość dla tych, którzy do domu przenoszą się z mieszkania – nie doznają szoku, gdy przyjdzie im płacić rachunki.