Dzika róża oraz jej morfologia i wysiewanie do gleby.

Ogrody, łono natury to miejsca, gdzie wszystko współgra ze sobą, rośnie tak, jakby natura tego chciała. Poprzez to nasze oczy mogą się napajać pięknem roślin, kwiatów, owoców i warzyw. Jak i również roślin dzikich, jak np. dzika róża.

I tu można przytoczyć słowa: “Pielęgnuj ogród tak, jakbyś miał żyć wiecznie” – William Kent

Morfologia dzikiej róży.

Dzika róża to piękny krzew, który latem obficie wysadzany jest kwiatem, a na jesień powstaje duży czerwony owoc, z którego można wysysać witaminę C. Morfologia dzikiej róży przedstawia się następująco:

  • Kwiat – kwiat dzikiej róży jest koloru jasnoróżowego. Płatki są duże, występuje ich aż 5, są one połączone żółtym wnętrzem, które jest wypełnione pręcikami pyłku. Kwiat jest usadzony na samej górze łodygi, a poniżej wyrastają liście oraz kolce.
  • Łodyga dzikiej róży jest bardzo długa, czasem krzew dorasta do kilku metrów wysokości. Krzew jest poprzerastany pnączem
  • Liście dzikiej róży są na bokach nieco chropowate, mają blaszki o kształcie dzwonka, są one poprzedzielanie liniami. Mniejsze gałązki pokryte są grupkami liści.

Na łodydze widnieje również kolec, który należy ostrożnie usunąć sekatorem, warto używać rękawiczek do jego usunięcia.

Owoc dzikiej róży pojawia się po przekwitnięciu. Owoc jest koloru czerwonego, ma wewnątrz nasiona, a utrzymuje się na małej gałązce, po jego rozpołowieniu widać białe, małe nasiona, które wypełniają owoc wewnątrz.

Sadzenie dzikiej róży.

Wysiew dzikiej róży można robić już na początku jesieni, gdzie to bardzo łatwo można rozsiać nasiona do gleby, która była wcześniej oczyszczona, i usunięte zostały wszystkie korzenie lub chwasty.

Sadzenie dzikiej róży jest proste, wystarczy pozbierać owoce, które są wypełnione nasionami i na odległości kilka centymetrów umieścić je w miejscu, którym chcemy, aby rosły.

Dzika róża to wspaniały pomysł czy do ogrodu, czy jako żywopłot, nada się idealnie. Ma w dodatku piękne kwiaty, które wypełnią pięknie część ogrodu.

Zastosowanie dzikiej róży w różnych grupach.

Dzika róża to wspaniały krzew, który jest bogaty w witaminę C oraz B1, B2, A oraz K i E.

Z dzikiej róży są wykonywane różnego rodzaju konfitury, dżemy, marmolady, herbaty, wina. Dzika róża ma również wpływ na różne schorzenia, dlatego też znajduje zastosowanie w zielarstwie i ziołolecznictwie.

Na zakończenie wypada stwierdzić, ze sadzenie dzikiej róży w ogrodzie niesie za sobą wiele korzyści dekoracyjnych, leczniczych oraz jako materiał no ogrodzenie.